Η Γαλλία με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 83-76 των ΗΠΑ και έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πριν δύο χρόνια, στο Μουντομπάσκετ, οι τρικολόρ είχαν σοκάρει τους Αμερικανούς. Δύο χρόνια μετά, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων πλέον, η ιστορία επαναλήφθηκε.

Κάτι που έμοιαζε εξαιρετικά δύσκολο να συμβεί, όταν η πρώτη περίοδος έληγε με τις ΗΠΑ μπροστά στο σκορ με 22-15. Από εκεί και πέρα, όμως, όλα άλλαξαν…

Η Γαλλία κατάφερε… να μην καταρρεύσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, για να… πάρει φωτιά ο Φουρνιέ στην τρίτη περίοδο.

Η Γαλλία έκανε επιμέρους σκορ 25-11 σε αυτό το διάστημα και από το -8 βρέθηκε στο +6 (62-56), με τους πάντες να περιμένουν την αντίδραση των Αμερικανών στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι αστέρες του ΝΒΑ κατάφεραν να προσπέράσουν και πήγαν στο +7 (67-74), αλλά η Γαλλία απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και κατάφερε τελικά να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Δεύτερη επί των Αμερικανών τα τελευταία δύο χρόνια!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76.

Πηγή: Ολυμπιακοί Αγώνες, Γαλλία – ΗΠΑ 83-76: Έκπληξη με το… «καλημέρα» – Εντυπωσιακοί οι Γάλλοι