Ο Προμηθέας (7-4) νίκησε το Λαύριο (8-4) με 90-88 κάνοντας ανατροπή 8 πόντων στα τελευταία 86 δευτερόλεπτα

Ο Προμηθέας γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι και υποχρέωσε το Λαύριο στην πρώτη του ήττα μετά από οκτώ διαδοχικές νίκες επικρατώντας με 90-88.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (80-88), 1:26 πριν τη λήξη, αλλά έχασαν τη ψυχραιμία τους λόγω κάποιων διαιτητικών αποφάσεων (κυρίως από τους Καρακατσούνη και Πιτσίλκα), ο Λούντζης βρήκε μεγάλα σουτ και τελικά πανηγύρισαν με 90-88.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με τους Δημήτρης Αγραβάνη και Μίλερ έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν κάτι όμως που έκανε κι ο Ντέιβις για λογαριασμό του Λαυρίου (13-13, 7′).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σερέλη εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των γηπεδούχων και με τους Ντιαλό, Κάρτερ να σκοράρουν με κάθε τρόπο βρέθηκαν στο +9 (25-34), 13′). Η διαφορά παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα που μέχρι που ο Δ. Αγραβάνης και ο Τζέριαν Γκραντ πήραν μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μουράτος μπήξε στην εξίσωση του σκορ προσφέροντας μία επιπλέον λύση στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Γκραντ δεν είχαν σταματημό και έτσι ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά με 65-59 (29′).

Το Λαύριο απέκτησε πλεονέκτημα λόγω του Σάβατζ ο οποίος σκόραρε 7 διαδοχικούς πόντους βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (69-72, 34′). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βγάλει άμυνα και ο Κόζι με έμμεσο τρίποντο έκανε το 72-80 (37′).

Η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτελέσματα και οι Πατρινοί ισοφάρισαν στους 88 πόντους για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με νέο καλάθι του Λούντζη.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

Πηγή: Basket League, Προμηθέας-Λαύριο 90-88: Μεγάλη νίκη με…. ανατροπή 8 πόντων στα τελευταία 86 δευτερόλεπτα