Ο ΑΠΟΕΛ τα βρήκε δύσκολα κόντρα στη Ζρίνσκι εντός έδρας, ωστόσο στη ρώσικη ρουλέτα (4-2, κ.α. 2-2) πήρε την πρόκριση. Αποκλείστηκε η Ανόρθωση.

Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ζρίνσκι, το γύρισε αμέσως, ισοφαρίστηκε ξανά (2-2) και χρειάστηκε να πάει στα πέναλτι (4-2) για να προκριθεί στα Playoff του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Λίμπερετς στην Τσεχία.

Οι Βόσνιοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 11′ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ίβανσιτς. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Ατζίλι ισοφάρισε.

Στο 26′ ο Ατζίλι έκανε το  κόρνερ και ο Νούχιου πέτυχε ένα πολύ δύσκολο γκολ με γυριστή κεφαλιά.

Στο 69′ η Ζρίνσκι εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδυναμία του ΑΠΟΕΛ και ισοφάρισε με τον Μπίλμπιγια.

Ο ΑΠΟΕΛ πίσε, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια. Ακίνδυνος και στην παράταση, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στα πέναλτι.

Ο Σίλβα ήταν εντυπωσιακός, έπιασε δυο πέναλτι και ο Ντέβι πετυχαίνοντας το 4-2 έστειλε τους Κύπριους στα Play off.

Το πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση έχασε με 3-2 από τη Βασιλεία στο St. Jakob Park, για τον 3ο προκριματικό γύρο και έμεινε εκτός συνέχεια του Europa League.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε τραγικό ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 21΄. Ωστόσο, στο 45΄ ο Βργκοτς με υπέροχο τελείωμα μείωσε σε 3-1.

Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση στο δεύτερο μέρος, αλλά στο 49΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οκριασβίλι.

Οι Κύπριοι το πάλεψαν και στο 66′ με πέναλτι του Κβιλιτάια μπήκαν ξανά στο ματς.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να ισοφαρίσει, στο88′ η Βασιλεία έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά στο 90’+4′ ο Κβιλιτάια δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Πηγή: Πρόκριση στα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ, αποκλείστηκε η Ανόρθωση! (vids)